Nezařazené

Hypotéka na pozemek

Kdo by nechtěl krásný dům se zahradou a vlastní soukromí? Jedinou cestou, jak takový dům získat je vzít si hypotéku, ale nejdřív potřebujete nějaký pozemek. A ani ten nebývá zadarmo, takže opět nezbývá, než si vzít nějaký výhodný úvěr. A tím může být hypotéka na pozemek.

Finanční trh nabízí mnoho možností, a tak se najde i forma úvěru, díky které získáte peníze na vytoužený pozemek. Hypotéka pro tento účel opravdu existuje a nabízejí jí jak bankovní, tak i nebankovní společnosti. Podmínkou je však status stavebního pozemku, bez kterého jinak peníze na pozemek nezískáte.

Status stavební pozemek znamená, že na něj bylo vystaveno stavební povolení anebo byl určený pro účel stavění územním rozhodnutím. Počítejte však s tím, že hypotéka na tento účel bude o něco dražší, než klasická hypotéka na byt či dům.

Každá banka a nebankovní společnost má jiné požadavky a podmínky, a proto je dobré si porovnat více nabídek, aby vás to vyšlo co nejlevněji. V bankách bývají podmínky přísné už jen tím, že požadují vyšší příjmy a také čisté registry dlužníků. U nebankovních společností jsou v tomto směru o něco shovívavější.

Ať už bankovní či nebankovní společnosti, podmínkou je něčím se zaručit. Obvykle požadují ručení nemovitostí, čím se získání tohoto úvěru značně zkomplikuje, pokud nemáte možnost takového ručení. Je totiž jasné, že další hypotéku budete potřebovat na samotnou stavbu nemovitosti a tam bude potřebné rovněž něčím ručit.

Jsou však i možnosti, kdy můžete ručit samotným pozemkem, ale ztratíte tak možnost vzít si třeba úvěr na stavbu u levnější společnosti. Každá společnost bude totiž požadovat, aby hypotéka na stavbu byla rovněž od jejich společnosti jako podmínka pro získání peněz na pozemek.

Takže nejjednodušší způsob je ručit nemovitostí někoho třetího, pokud k tomu dá svolení. Záleží vždy na konkrétních podmínkách dané finanční instituce, protože při srovnávání můžete přijít na to, že jsou na trhu i výhodnější nabídky, než máte třeba před sebou.